Redakcja Hmag
26.04.19

Loftowy klimat nie tylko na poddaszach…

Niegdyś loftami były poddasza, które zagospodarowywano w taki sposób, by zapewniały komfort użytkowania przestrzeni. Dziś loft to znacznie więcej. To przede wszystkim charakterystyczny wystrój, który, choć kojarzy się z poprzemysłowymi wnętrzami, może znaleźć swoje miejsce w dowolnym pomieszczeniu.

By uzyskać taki klimat trzeba przemyśleć wszystkie elementy wyposażenia, w tym zastosowane oświetlenie. Jakie lampy pasują do typowych i nietypowych loftów?

Oświetlenie punktowe zamiast klasycznego żyrandola

Lofty to przede wszystkim przestronne pomieszczenia, wysokie sufity, dużo wolnego miejsca. Z tego względu stawia się nie na pojedyncze pokoje o rozmaitych wystrojach, ale charakterystyczne, wielofunkcyjne przestrzenie. Łączy się kuchnię z salonem, a nawet miejscem do pracy. Dzieli się je na strefy właśnie za pomocą lamp.

Nie wybiera się już klasycznych żyrandoli, które zwisając z samego środka sufitu stanowiły jeden centralny punkt świetlny. Lepiej sprawdzają się pojedyncze lampy, montowane szeregowo lub w skupiskach, ale za to w większej ich liczbie, by w indywidualny sposób oświetlić każdą strefę.

Nad stołem jadalnianym mogą zagościć pojedyncze lampy na długich linkach lub niewielkie punkty świetlne umieszczone na szynie, na przykład uniwersalne i praktyczne spot lighty.

W strefie wypoczynkowej, gdzie mieści się kanapa, stolik kawowy, a być może również kominek, można postawić na loftową lampę podłogową. Strefa sypialniana to idealne miejsce na zastosowanie minimalistycznych, surowych kinkietów, ponieważ to ich ciepłe światło będzie odpowiadać za atmosferę kojącą do snu. Jeśli dodatkowo udało się wygospodarować miejsce do pracy, biurko i fotel, nad nim również zawiśnie pojedyncza lampa z kloszem rozszerzającym się ku dołowi, by dobrze oświetlić tę część.

Kilka rodzajów lamp, które można wybrać w sklepie lampy.it, różnych, ale o podobnym stylu lub spójnych ze względu na przynajmniej jeden wspólny detal, i mamy gotową aranżację loftową.

Kolory, kształty i styl charakterystyczne dla loftów

Lofty to dość określona paleta barw, kolorów i designu, który wpisuje się w tę specyficzną aranżację. Mowa głównie o czerni, bieli, kolorach metalicznych i drewnianych. Można je mieszać ze sobą, wybierając na przykład lampę drewnianą zakończoną metalowym kloszem w czarnej barwie, ale ze złotym wnętrzem, dla nadania dozy elegancji, a nawet luksusu.

W końcu nikt nie broni nam stworzyć loftowej, ale gustownej aranżacji.

Czerń, biel oraz metal i drewno niosą ze sobą te zalety, że tak naprawdę są ponadczasowe i nigdy nie wyjdą z mody. Pasują do każdego wystroju, bo przecież nawet loft może być oryginalny. Co więcej, daje pole do popisu kreatywnym użytkownikom, którzy nie mając do dyspozycji typowych poprzemysłowych wnętrz, chcą przemycić do aranżacji elementy z innych lubianych wystrojów, na przykład rustykalnego czy współczesnego.

I warto również zwrócić uwagę na to, że te kolory i materiały praktycznie w każdym wydaniu są bardzo estetyczne. Czerń nie przytłacza, bo uzupełnia się ją o ciepłe, choć wyraziste światło. Jeśli dodatkowo wnętrze kloszy jest złote, srebrne, czy miedziane, można mówić o wyrafinowanych propozycjach oświetlenia. Biel za to jest przyjazna dla oka, ale i dla wystroju. Z naturalnym materiałem, jakim jest drewno, tworzy charakterystyczne, nowoczesne połączenie.

Spośród kształtów lamp na prowadzenie wysuwają się te geometryczne. Mamy zatem okrągłe klosze, rozszerzające się ku dołowi stożki, ale i nie brakuje drucianych, ażurowych konstrukcji, które są w stanie wyeksponować żarówki przypominające dawne jarzeniówki. Nowocześnie, współcześnie, loftowo… i oryginalnie!

Regulacja wiązki światła

W lofty można wpisać popularne dziś reflektorki. Pośród takich lamp spotykamy design, który wręcz przypomina stare, duże reflektory samochodowe. Takie konstrukcje zwykle pozwalają na precyzyjne dopasowanie sposobu oświetlania wnętrza. Mamy bowiem reflektorki malutkie, ledwo zauważalne, umieszczone na szynach bądź stanowiące część lampy podłogowej. Mamy również pokaźnych rozmiarów lampy podłogowe, które same w sobie wyglądają niczym kolosalny reflektor, nieco przypominający oświetlenie z dużych scen koncertowych.

Gdy pojawia się okazja, by dopasować, w którym kierunku i pod jakim kątem ma padać światło, wręcz należy ją wykorzystać! To bowiem sposób na uzyskanie indywidualnego wystroju, choć wciąż trzymając się w ryzach zasad tworzenia loftowych aranżacji.

Kontrast to słowo klucz, o którym nie można zapominać. Loft to minimalizm, prostota, otwarte przestrzenie, ale z drugiej strony wystrój, jak każdy inny. Chcemy, by był inny, wyróżniający się, dlatego szukanie kontrastów i nietypowych rozwiązań, także pośród oświetlenia, jest w cenie. Jeśli ma być modnie i wygodnie, funkcjonalnie i dekoracyjnie, ale bez zbędnego przepychu, loftowe aranżacje będą do nas przemawiać z każdej strony.

Czytany: 102

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *