Redakcja Hmag
22.11.23

Sypialnia w salonie – jak połączyć dwa pokoje w jeden? Praktyczny poradnik aranżacyjny.

Posiadasz kawalerkę i nie wiesz jak zagospodarować ten niewielki metraż? Możesz odetchnąć z ulgą. Rozwiążemy Twój problem z zaaranżowaniem przestrzeni w funkcjonalny sposób. Jednak to nie tylko dylemat właścicieli małych powierzchni. W loftowych mieszkaniach, gdzie dominuje otwarta przestrzeń, również ciężko o praktyczną aranżację miejsca.

Urządzenie sypialni w salonie rozwiąże problemy zarówno mieszkania o małym metrażu jak i domu z otwartymi przestrzeniami. Na pewno zastanawiasz się, czy w ogóle możliwe jest połączenie intymności i spokoju sypialni z gościnnym charakterem salonu. Owszem, jest – lecz wymaga to zastosowania przemyślanych i funkcjonalnych rozwiązań. Poznasz je w dalszej części poradnika.

Stwórz granicę między sypialnią a salonem

Pierwsze rozwiązanie dotyczy mieszkań, w których znajduje się miejsce na łóżko oraz sofę, lecz nie ma podziału na pokoje.

Regał z książkami lub stylowy parawan będą świetną umowną granicą dwóch pomieszczeń. Możesz również wykorzystać regał pod sprzęt RTV do oddzielenia strefy sypialnej. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo miejsca, a wnętrze będzie praktyczne i funkcjonalne.

Twoje mieszkanie posiada wnękę, która tylko przeszkadzała Ci w zaaranżowaniu przestrzeni? Zamiast umieszczać w niej kolejny mebel, zrób z niej sypialnię. Łóżko postaw we wnęce i oddziel je od salonu za pomocą drzwi przesuwnych lub zasłony na karniszu. Mnóstwo materiałów i tworzyw do wyboru sprawią, że granica między sypialnią a salonem będzie dodatkową dekoracją mieszkania.

Sypialnia w salonie

Sypialnia na wysokościach, czyli łóżko na antresoli

Loftowe mieszkania często posiadają wysokie sufity, które można praktycznie wykorzystać. Antresola może posiadać jedynie miejsce na materac. Pamiętaj o zabezpieczeniach – solidne barierki to podstawa sypialni na wysokościach.

Zapewnij sobie komfort również przy wchodzeniu na antresolę. Na drabince lub schodkach zamontuj nakładki antypoślizgowe. Z pewnością przydadzą się, kiedy nie do końca obudzony będziesz zaczynał swój dzień.

Sypialniany kąt z antresolą to bardzo duża oszczędność miejsca. Pod łóżkiem powstaje przestrzeń, którą możesz ciekawie wykorzystać. Na przykład: stwórz miejsce tylko dla siebie i postaw biurko pod antresolą. Klimatyczne położenie da poczucie odizolowania oraz będzie sprzyjać koncentracji. Powstałą przestrzeń możesz również zagospodarować na komodę, w której umieścisz ubrania.

Chowana sypialnia

Jeśli masz do dyspozycji bardzo mały metraż i nie możesz pozwolić sobie na łóżko oraz sofę, to dobrym rozwiązaniem będzie dla Ciebie wysuwane łóżko. Rozważ kupno kanapy, która w dolnej części posiada szufladę z materacem. Sofa dwa w jednym jest nieco bardziej praktyczna od tradycyjnej, rozkładanej kanapy, ponieważ nie musisz codziennie ścielić łóżka. Szuflada z materacem wymaga jedynie wysunięcia i wyciągnięcia pościeli ze schowka.

Jeśli zdecydujesz się na zwykłą, rozkładaną kanapę lub fotel, to przede wszystkim zadbaj o wygodę. Sofa powinna dać poczucie komfortu w każdej sytuacji – podczas snu, spotkania ze znajomymi czy wypoczynku przed telewizorem. Dobierz odpowiednią twardość kanapy. Przetestuj, jak będzie sprawować się w codziennym użytkowaniu.

Sypialnia w salonie

Meble do salonu z sypialnią

Wielozadaniowy pokój wymaga funkcjonalnych mebli, które pomieszczą zarówno akcesoria do salonu jak i do spania. Jakie wyposażenie sprawdzi się najlepiej?

  • Szafa przesuwna – z łatwością pomieści buty i ubrania. Szczególnie polecamy taką z dużym lustrem. Nie będzie konieczności kupowania osobnego zwierciadła.
  • Półki na ścianach – to znakomity sposób na przechowywanie rzeczy oraz oryginalną dekorację. Wystarczą efektowne pudła, stylowe szuflady, nietypowy kształt półek i mamy niezwykle funkcjonalną ozdobę w mieszkaniu.
  • Szafka nocna na kółkach – za dnia może pełnić rolę stolika kawowego. Jeśli wybierzesz szafkę z szufladami zyskasz dodatkowe miejsce na przechowywanie drobiazgów.
  • Rozkładany stół – na co dzień możesz używać go jako toaletkę bądź miejsce, gdzie będziesz mógł wygodnie korzystać z laptopa. Dzięki funkcji rozkładania blatu bez problemu przyjmiesz większą ilość gości.

Sypialnia w salonie

Oświetlenie do wielofunkcyjnego pokoju

Rozdzielenie stref warto podkreślić również światłem. Ciepła barwa żarówek, sprzyjająca odprężeniu, może oświetlać wydzieloną część sypialni. Nieco bardziej intensywnego światła użyj do wykonywania czynności w salonie, na przykład do pracy przy komputerze. Aby zaoszczędzić miejsce, postaw na oświetlenie punktowe, plafony i kinkiety. Lampy z wieloma źródłami zasilania i z regulacją kąta padania światła są znakomitą propozycją do małych wnętrz. Za pomocą jednej lampy oświetlisz każdą część pomieszczenia.

Sypialnia w salonie

Artykuł powstał przy udziale sklepu internetowego z oświetleniem LightHome – nowoczesne i klasyczne lampy do każdego wnętrza od polskiego producenta.

Zobacz też: 5 rodzajów łóżek do sypialni, na które powinniście zwrócić uwagę.

Czytany: 55

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *